BIP - Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. Nikoli Tesli w Chorzowie

BIP - strona główna
Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. Nikoli Tesli w Chorzowie

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót

Treść strony

wersja do druku
PRZEDMIOT I CELE DZIAŁALNOŚCI

Technikum Mechaniczno - Elektryczne im. Nikoli Tesli w Chorzowie działa jako jednostka budżetowa w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa budżetowego oraz statut.


Przedmiotem działania Technikum  jest:

-         zapewnienie bezpłatnego nauczania w zakresie ramowych planów nauczania,

-         przeprowadzenie rekrutacji uczniów do klas pierwszych,

-         przeprowadzenie egzaminów maturalnych, zawodowych,

-         zatrudnienie nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach

-         realizację przyjętego szkolnego zestawu programów

Zespołem kieruje dyrektor powołany przez Prezydenta Miasta Chorzów, w Technikum działa Rada Pedagogiczna, Rada Samorządu Uczniowskiego, Rada Rodziców.

Koszt utrzymania szkoły oraz wydatki związane z zatrudnieniem nauczycieli i innych pracowników pokrywa budżet miasta Chorzów oraz subwencja oświatowa. Mienie szkoły stanowią oddane w użytkowanie nieruchomości oraz środki trwałe i przedmioty nietrwałe, których stan, wartość i rodzaj określają odrębne dokumenty.
Organizację nauczania, wychowania i opieki nad uczniem w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny Technikum, opracowany przez Dyrektora Technikum.

 

STATUT Technikum Mechaniczno - Elektrycznego im. Nikoli Tesli w CHORZOWIE, ul. Stefana Batorego 37. (wyciąg)

 

§ 6.

     Szkoła realizuje cele i zadania, które zostały określone w ustawie o systemie oświaty, innych przepisach prawa oświatowego oraz dokumentacji programowej dla zawodu.

 

§ 7

    Przez realizację przyjętych programów nauczania, Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki, Szkoła:

1)       umożliwia uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia Szkoły    i dyplomu technika lub uzyskania świadectwa dojrzałości na podstawie zdanego egzaminu maturalnego;

2)       przygotowuje absolwentów do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie, podjęcia własnej działalności gospodarczej lub umożliwia dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia;

3)       kształci umiejętności poruszania się na rynku pracy, daje absolwentowi taki zakres przygotowania ogólnokształcącego i zawodowego, który może być podstawą do przekwalifikowania się i podjęcia pracy                    w różnych sytuacjach zawodowych;

4)       wdraża uczniów do samodzielnej pracy i rozwija w nich umiejętności samokształcenia;

5)       kształci umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji i posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną;

 

6)       kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające rozwojowi aktywności uczniów i realizowaniu celów określonych  w  ustawie o systemie oświaty,  stosownie  do  warunków Szkoły;

7)       sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości Szkoły;

8)       kształci i wychowuje, rozwijając u młodzieży poczucie odpowiedzialności, miłości do ojczyzny oraz poszanowanie dla narodowego i regionalnego dziedzictwa kulturowego;

9)       upowszechnia wiedzę ekologiczną wśród uczniów oraz kształtuje właściwe postawy wobec problemów ochrony środowiska;

10)   rozwija indywidualne zainteresowania ucznia poprzez możliwość uczestnictwa w kołach zainteresowań w ramach zajęć nadobowiązkowych i pozalekcyjnych oraz prowadzenie indywidualnych programów nauczania dla uczniów wybitnie zdolnych.

§ 8

     Szkoła umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia polskiej tożsamości narodowej oraz nie dyskryminuje uczniów, którzy zadeklarują swoją odrębność narodową lub etniczną, przeciwstawia się wszelkim przejawom nietolerancji na tle narodowym, etnicznym lub religijnym.

 

 

§ 9

     Szkoła gwarantuje uczniom zachowanie tożsamości religijnej poprzez naukę religii organizowaną przez Kościół Rzymskokatolicki i inne Kościoły oraz związki wyznaniowe, w miarę możliwości szkoły, proporcjonalnie do ilości wyznawców wśród uczniów.

§ 10

  1. Szkoła organizuje pomoc pedagogiczno-psychologiczną uczniom, rodzicom i nauczycielom stosownie do potrzeb  i zgodnie z odrębnymi przepisami.

1a. Szkoła organizuje kształcenie, wychowanie i opiekę dla uczniów niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

  1. Szkoła wspiera uczniów przy wyborze dalszego kierunku kształcenia poprzez działania wychowawców klas i pedagoga szkolnego oraz organizowanie spotkań doradczych z przedstawicielami uczelni wyższych.

 

§ 11

  1. Opieka nad uczniami jest realizowana przy ścisłej współpracy Szkoły z rodzicami uczniów.
  2. Opiekę nad uczniami przebywającym w Szkole sprawują nauczyciele wszystkich przedmiotów, prowadzący zajęcia lekcyjne oraz nauczyciele pełniący dyżury w czasie przerw międzylekcyjnych.
  3. Opiekę nad uczniami poza terenem Szkoły, w trakcie wycieczek szkolnych, zawodów sportowych i wyjść zbiorowych, sprawują nauczyciele delegowani przez Dyrektora oraz, za ich zgodą, rodzice uczniów.

 

§ 12.

  1.  Szkoła przestrzega ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników; szczegółowe zasady opieki nad uczniami sprawowanej przez nauczycieli i wychowawców regulują odrębne przepisy, dotyczące bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych.
  2. Pracownicy Szkoły nie będący nauczycielami powinni dbać o bezpieczeństwo uczniów, w szczególności:

1)    przestrzegać przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasad przeciwpożarowych,

2)    właściwie organizować swoją pracę, rzetelnie wykonywać powierzone obowiązki, przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w Szkole porządku,

3)    natychmiast zgłaszać Dyrektorowi Szkoły wszelkie zauważone w Szkole nieprawidłowości zagrażające bezpieczeństwu uczniów.

  1. Szczegółowe obowiązki pracowników Szkoły nie będących nauczycielami określają przydziały czynności ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
  2. Uczeń, który uległ wypadkowi na terenie Szkoły, ma obowiązek zgłosić ten fakt nauczycielowi prowadzącemu zajęcia lub wychowawcy klasy. Zaistnienie wypadku powinno zostać odnotowane w książce wypadków i zgłoszone do szkolnego inspektora pracy celem ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku oraz spisania protokołu powypadkowego.”


osoba odpowiedzialna za treść: Katarzyna Kubicka, dnia: 2020-09-30
utworzony: 06-12-2012 / modyfikowany: 30-09-2020
wprowadził(a): Katarzyna Kubicka
rejestr zmian

Stopka serwisu

© BIP - Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. Nikoli Tesli w Chorzowie 2025, kontakt: sekretariat@teslachorzow.pl